WCS School Nutrition Announcements

  • USDA EXTENDS FREE MEALS THROUGH THE LAST SCHEDULED DAY OF SCHOOL

    • USDA has extended free meals for all kids through the last scheduled day of school or until available federal funding runs out. 
    • All children, regardless of eligibility, can eat a standard breakfast and lunch free through the last scheduled day of school.
    • For more information, visit USDA Free Meals for Kids.

    P-EBT INFORMATION

    • To help you, the Tennessee Department of Human Services launched the Pandemic Electronic Benefit Transfer (P-EBT) program to provide extra resources for families to buy food. This program is about to launch Round 3 to provide benefits backdated to October 2020 and continuing through the 2021 school year to eligible students. 
    • Visit our P-EBT Information page to access links and resources for qualifications as well as checking your address and child's information.

Breakfast and Lunch Menus

School Café Online Payments

  •  

    School Cafe Icon

    (School Café does not work on Internet Explorer)

     Benefits:

    • Prepay for your child’s meals by using Visa or MasterCard
    • Website available 24 hours a day, 7 days a week
    • View account balances and student purchase history
    • Receive email notice when account balance is low

    Create an Account:

    • Use your child’s school ID#, not lunch number.
    • You can obtain your child’s school ID# by contacting your school’s cafeteria manager.
    • 5% convenience fee per transaction

    Visit the district's Meal Charge Policy for information.

Food & Nutrition Overview

  • Wilson County students are enjoying healthy new choices in their cafeterias.

    Wilson County is serving school meals that meet tough new federal nutrition standards, ensuring that meals are healthy, well-balanced and provide students all the nutrition they need to succeed at school.

    School meals offer students milk, fruits and vegetables, proteins and grains, and they must meet additional standards requiring:

    • Age-appropriate calorie limits
    • Larger servings of vegetables and fruits (students must take at least one serving of produce)
    • A wider variety of vegetables, including dark green and red/orange vegetables and legumes
    • Fat-free or 1% milk (flavored milk must be fat-free)
    • More whole grains
    • And less sodium

    We are always working to offer students healthier and tastier choices.  School meals are a great value and a huge convenience for busy families.

Meal Pricing 2020-2021

  • Breakfast:

    Elementary Breakfast = $1.50
    Middle School Breakfast = $1.50
    High School Breakfast = $1.75
    Reduced Breakfast = $  .30
    Wilson County Employee Breakfast = $2.50
    Adult Visitor Breakfast = $3.00
    Youth Visitor Breakfast = $2.50

    Lunch:

    Elementary Lunch = $2.00
    Middle School Lunch = $2.00
    High School Lunch = $2.25
    Student Reduced Lunch = $  .40
    Wilson County Employee Lunch = $3.00
    Adult Visitor  Lunch = $3.50
    Youth Visitor Lunch = $3.00

    Ala Carte:

    Biscuit w/Meat Sandwich - Secondary = $1.50
    Biscuit, Specialty, meat, egg and cheese = $2.00
    Brownie = $0.75
    Grain - Toast, hush puppies or graham crackers (2 packs) = $0.50
    Grain - Biscuit, garlic knot, rolls, plain breadstick = $0.75
    Grain - Twisted breadstick = $1.25
    Bosco Sticks - cheese or pepperoni - sold 1 per sleeve = $1.25
    Breakfast Entrée = $1.25
    Canned Fruit/Vegetable = $0.75
    Cereal Bowlpack = $1.00
    Cereal Bowlpack - large (High schools) = $1.50
    Chips K-12 = $1.00
    Cookie, Chocolate chip, IW = $0.75
    Dressing Packets (1.5 oz or 2 ounce souffle cup) = $0.50
    Drinks, 100% Fruit Juices 10 ounce from Pepsi = $1.50
    Drinks, Bottled Water, 10 ounce (IWC) = $0.75
    Drinks, Bottled Water, Plain and Flavored 20 ounce from Pepsi = $1.25
    Drinks, Green Tea, Lipton from Pepsi = $1.50
    Drinks, Milo's Tea - 12 ounce = $1.50
    Drinks, Mt. Dew Kickstart, 12 ounce can = $1.50
    Drinks, Gatorade Zero- 20 ounce = $1.50
    Drinks, Sparking Ice, 17 ounce - All Flavors = $2.00
    Drinks, Switch 100% Fruit Juice - All Flavors = $1.25
    Drinks, Water - Life, SoBe Life, Propel = $2.00
    Fresh Fruit (Apple, orange, pears) = $0.75
    Fruit Bowl, Seasonal, 12 ounce = $2.50
    Fruit Slushie Cup = $1.00
    Fruit Snacks (Roll-ups, gushers, fruit by the foot) = $0.75
    Granola bars, Cereal bars, Granola snacks, packs, etc. = $0.75
    Ice Cream K-8 = $0.75
    Ice Cream 9 - 12 = $1.00
    Lunch Entrée = $1.50
    Milk = $0.50
    Poptarts - single pack = $0.75
    Rice Krispy Treat -1.4 oz = $1.00
    Salsa and dippers = $0.75
    Sandwiches, specialty = $2.00
    Veggie Bowls w/Dipper = $2.50
    Yogurt - 4 ounce = $0.75
    Specialty Salads = $3.00

Questions for Food & Nutrition?

  •  

    Contact Food & Nutrition Link